Brašov nejkrásnější rumunské město
- Ivona Bruda
- May 30, 2022
- 4 min read
Updated: Dec 16, 2024
Které rumunské město je nejhezčí? Zatím jsem téměř vždycky dostala odpověď Brašov. Proč? Je to malebné městečko obklopené kopci a horami a jako bonus rumunská atmosféra.

V Brašově jsme teď v květnu strávili dva týdny. Pro mě to byl zatím nejdelší, ale rozhodně ne první, pobyt. Pro manžela je to město plné vzpomínek. 4 roky tu studoval.
Co je teda v tom Brašově k vidění? To se dozvíte právě v tomto článku. Provedu vás historickým centrem, užším i širším okolím a na závěr tu najdete itinerář a mapku centra.

Strada Republicii (čti republiči): budeme vycházet od budovy Modarom. Ta vypadá jako obyčejný komunistický dům, který sem architektonicky vlastně ani nepatří. Tak jen rychle koukněte navrch a uvidíte připomínku na revoluci. Po ulici Strada Republicii se dostaneme až na náměstí Piața Sfatului (čti pijaca). Okolní ulice jsou také moc pěkné.

Piața Sfatului je takový střed historického centra města. Na pravé straně je radnice a za ní na kopci Bílá a Černá věž. Rovně je Biserica Neagra (čti biserika). Vlevo si na kopci všimněte nápisu Brašov.

Biserica Neagra (Černý kostel) je prý nejfotografovanější budova v Rumunsku. Což absolutně nechápu, protože se fotí fakt těžko se všema těma překážejícíma budovama kolem.

Teď půjdeme směrem nápis Brašov. Tohle si určitě dejte do navigace. Strada Sfory (Nitková/Provazová ulice) je tak úzká, že ji snadno přehlédnete. Patří k nejužším ulicím v Evropě. Zkoušela jsem ju projet s naším dvojkočárkem a šlo to dobře než se v protisměru objevil překvapený pár. Nakonec se kolem nás protáhli.
Ulicí Sfory se vrátíme zase zpátky a vydáme se směrem k bráně Schei. Na levo ještě před bránou je zastrčená Synagoga Beith Israel. Jestli bude otevřená, mrkněte i dovnitř. Je opravdu moc pěkná.

Právě jsme prošli nejdůležitější místa historického centra. Můžeme taky říct Saskou část města nebo vše co stojí uvnitř hradeb. Město dřív bývalo opevněné. Jdeme dál, projdeme bránou Șchei. Vpravo je brána poartă Ecaterinei. Teď taková menší zacházka (můžete ji vynechat). Turnul Alb a Turnul Negru jsou dvě věže, které jste viděli z náměstí. Dostanete se k ním přes ulici Strada După Ziduri (ulice za zdí). Tady by mělo být muzeum podzemních chodeb. Když jsme tam byli, bylo zavřené. Za branou Șchei začíná stejnojmenná čtvrt. Nedaleko najdete první rumunskou školu (Prima Școală Românească). Můžete nakouknout i do muzea.

Naproti je skvělá rumunská restaurace, Casa Românească. Určitě si tu vyberete nějaké chutné tradiční jídlo. Navíc za lepší cenu než v historickém centru. My jsme sem šli na oběd několikrát a chutnalo nám úplně všechno. Pokud chcete poradit s výběrem, na konci článku nechám odkaz na článek o rumunské kuchyni.

Po obědě vyrážíme směr Tâmpa. To je ten kopec s nápisem Brašov. Můžete nahoru vyšplhat po svých nebo to vzít lanovkou. Dostanete se až k nápisu Brašov. Pod kopcem je cesta (Sub Tampa), která vás vyhodí nedaleko budovy Modarom, od které jsme vycházeli.

Centrum máme za sebou, ale v Brašově je toho mnohem víc. Tady si asi vybere každý něco. Máte rádi grilovačky? Rumuni je milují. Místa k grilování najdete na každém pěknějším zeleném rohu. Jedno takové místo je Pietrele lui Solomon. Není to od centra daleko a jezdí sem i městská doprava. Můžete se tu pokochat vodopády a nebo napít horské vody přímo z pramene. (Grilovačkou myslím to, že tu jsou veřejné grily a stoly. Stačí donést maso a uhlí.)
Jestli máte rádi takové ty vodní adrenalinové sporty, tak Lacul Noua je jezero přímo stvořené pro vás. A grilovačku si tu můžete udělat taky. Nebo se tu můžete jen tak projít. Jako bonus je tu pěkné hřiště pro děti.

Rumunsko bez hor by nebylo Rumunsko. Takže určitě nevynechám Poianu Brașov (Ještěže manžel nevidí, že jsem to rumunské Poiana vyskloňovala). Je to jedno z největších lyžařských středisek, takže hlavní sezóna je tu v zimě. Dostanete se sem pěšky, autem nebo autobusem (jezdí sem městská doprava, ale už je to jiná zóna). Z Poiany můžete pokračovat dál pěšky na vrchol Postăvaru. Pokud máte děti jako my, tak vás potěší, že i tady je lanovka. Jo a vyfoťte si výhled na Brașov cestou na Poianu nebo cestou zpátky. Z Poiany takový výhled není.

A ještě tu nechám dva tipy pro rodiny s dětmi. Nebyla jsem tam. První je Zoo Brašov a druhé místo je Parc Aventura (aventura parky jsou v Rumunsku oblíbené, takže i v jiných částech Rumunska můžete zkusit pogooglit parc aventura).
Kam na jídlo?
Restaurací je v Brašově spousta. My jsme je určitě všechny neprošli, ale pár doporučení tu mám.
Sergiana je vyhlášená restaurace s tradičním rumunským jídlem.
Dodo Pizza je fast-food, kde mají skvělé rolky/tortily. Chutnají skvěle a taky hodně neobvykle. Akorát jsou rok od roku menší.
Naproti První rumunské školy je skvělá restaurace Casa Românească. Tu už jsem zmiňovala v textu.

Itinerář cesty
Centrum:
Modarom (Strada Republicii)
A Piata Sfatului
B Biserica Neagra
C Strada Sforii
D Synagoga Beith Israel
E Turnul Alb (Turnul Negru, După Ziduri)
F Prima Școală Românească
G Sub Tampa (Tampa)
Zbytek Brašova:
Pietrele lui Solomon
Lacul Noua
Poiana Brașov
Zoo Brašov
Parc Aventura
Širší okolí Brašova:
Râșnov
Bran
Peleș
Șapte scări
Piatra craiului
Článek o tom, co v Rumunsku sníst.
Comments